Azért gondoltam írni az ingyenes videószerkesztő programokról, mert a magyar Youtube csatornákon elsősorban a profi, fizetős programokat népszerűsítik. Meg a szuper, bivalyerős hardvert. Tisztelet a kivételnek.
Pedig az ingyenes videóvágó programok is alkalmasak arra, hogy profi videókat készíts velük. Természetesen ezek használatát is meg kell tanulni, ám annak aki most kezdi a videószerkesztés alapjait megismerni, felesleges méregdrága szoftvereket megvásárolni. (Illegálisan letölteni pedig bűncselekmény).
Ha szétnézel a Youtubeon, akkor számtalan olyan külföldi videóst találsz, aki nem csak hobbi szinten használja a free videószerkesztőket, hanem az egész vállalkozását ezekre alapította.
Oké, de most már térjünk rá a lényegre. Lássuk, mit és miért soroltam a TOP3-ba a számtalan hasonló videós szoftver közül.
Szerintem ezek a legjobb ingyenes videószerkesztő programok
Miről ovashatsz a továbbiakban?
Az első és legfontosabb érvem, hogy ezeket huzamosabb ideig használtam, így nem csak hallomásból, vagy mástól kapott információk alapján ítélkeztem róluk.
A második érvem az, hogy mindhárom szoftver futtatható a három leggyakoribb operációs rendszeren. Ezek a Windows, a MacOS és a Linux. Az első kettő fizetős, a harmadik viszont jobbára ingyen letölthető és használható. Hogy melyik miért jó, vagy nem jó videóvágásra, abba most nem megyek bele.
Én linuxos vagyok, de hosszú éveken át használtam Windowst is.
A harmadik érvem a kiválasztott szoftverek mellett, hogy egyszerű a használatuk. Kezdőknek pedig egyszerű videószerkesztő program használata ajánlott. Olyan, amivel a gyakorlat megszerzése után akár bonyolultabb feladatokat is el tud végezni.
A negyedik érvem, hogy ezeknek a programoknak a felülete „magyarul beszél”. A fordítás itt-ott hibás, van ahol hiányzik, de arra mindenképp jó, hogy az angolul nem tudók eligazodjanak a programokban. Például egy születésnapi videó összeállításához mindegyik megfeleleő.
Ennyi bevezető után lássuk a TOP3 ingyenes videószerkesztő programot! A legegyszerűbbel kezdem:
OpenShot ingyenes videószerkesztő program
A program honlapja: https://www.openshot.org/
A három szoftver közül szerintem ez a legegyszerűbb, amit videóvágásra használni lehet. Jól áttekinthető szerkesztő felülettel rendelkezik, sablonokkal segíti a videós munkát. Könnyen megtanulható a használata.
Mindhárom fent említett operációs rendszeren fut.
Többféle vágási technikát alkalmazhatsz vele, animációkat, áttűnéseket szúrhatsz be a videóidba az OpenShottal. Alkalmas a videók színezésére, a hátterek eltávolítására, módosítására és hasonló effektusok alkalmazására.
Gyorsítás, lassítás, 3D animáció? OpenShottal az is megoldható.
Saját tapasztalatom az a programmal, hogy néha akadozik, van hogy lefagy, illetve a proxy technika – aminek segítségével gyengébb gépeken is lehet akár 4K videókat vágni – kicsit nehézkes vele.
Mindezek ellenére nekem ez volt az első olyan linux alatt kipróbált és viszonylag hosszú ideig használt ingyenes videószerkesztő programom, ami megszerettette velem a videóvágást. Minden hibája ellenére.
Kezdésnek neked is ezt javasolom!
ShotCut ingyenes videószerkesztő program
A program honlapja: https://www.shotcut.org/
Egy linux váltást követően (Linux Mintről MX Linuxra) meglepődve tapasztaltam, hogy az OpenShot nem úgy működik, ahogy szeretném. Mivel volt rá időm és szeretem az új programokat kipróbálni, nem kutakodtam a problémák megoldása után, bár a linuxos közösség biztosan segített volna.
Az egyik hazai fórumon javasolták, hogy amennyiben az OpenShot laggol szerkesztés közben, próbáljam ki a ShotCutot.
Kipróbáltam. És milyen jól tettem!
Hasonló kezelőfelülettel, de sokkal simábban fut a gépemen, mint az OpenShot. És ugyan azokat a dolgokat is tartalmazza (ha nem is ugyan úgy), azaz áttűnések, vágások, effektusok, stb. Ami egy alap videószerkesztő programnak tartalmaznia kell.
De nem csak azokat!
A ShotCut támogatja a legújabb audio- és videoformátumokat, és az olyan népszerű képformátumokat, mint a BMP, GIF, JPEG, PNG, SVG, TIFF, WebP, valamint a képsorozatokat is.
A szoftveren belül tudsz webkameráról és mikrofonról rögzíteni videót, illetve hangot.
Támogatja a 4K felbontású videók szerkesztését, kényelmes proxy beállításokkal és használattal.
És hogy mennyi mindent tud még, azt jobb ha megnézitek az ingyenes videószerkesztő program weboldalán. Mert felsorolni is nehéz…
Egy biztos, hogy a ShotCut nekem nagyon bevált, semmi nem indokolta, hogy más videóvágó szoftvert is kipróbáljak.
Csak a kíváncsiság.
Kdenlive ingyenes videószerkesztő program
A program honlapja: https://kdenlive.org/
Azon lehet vitatkozni, hogy melyik jobb program: a Kdenlive, vagy a ShotCut. Én a Kdenlive mellett teszem le a voksomat, igaz, még a ShotCut is ott van a gépemen. Mert hátha egyszer kell…
Tudásban a Kdenlive felveszi a versenyt az előzőekkel, sőt.
Több rétegű videószerkesztést, szinte korlátlan audió- és videó sávok használatát, feliratozást és számtalan más eszközt használhatunk benne – ingyen!
A Kdenlive egy nyílt forráskódú, egyszerű videószerkesztő program. A projekt 2003 körül indult, folyamatosan fejlesztik, javítják.
A videófeldolgozás nagy részét az MLT Framework végzi, amely sok más nyílt forráskódú projektre támaszkodik, mint például az FFmpeg, frei0r, movit, ladspa, sox stb. Ezért is ingyenes és az is marad.
A szoftver úgy lett kialakítva, hogy a legtöbb igényt kielégítse, az alapvető videószerkesztéstől a professzionális munkáig. Szinte bármilyen hang- és videóformátumot közvetlenül képes használni anélkül, hogy konvertálnia vagy újrakódolnia kellene a klipeket.
A program felületét úgy alakítod ki, hogy neked a legkényelmesebb legyen. Átrendezheted és mentheted az egyéni interfész-elrendezéseket kedved szerint.
A billentyűparancsok lényegesen meggyorsítják a videóvágási folyamatot. A Kdenlive lehetőséget ad arra, hogy ezeket megváltoztasd az igényeidnek megfelelően.
A Kdenlive automatikusan képes kis felbontású másolatokat készíteni a forrásklipekről, így (szinte) bármilyen számítógépen elvégezheti a szerkesztést, majd teljes felbontással rendereli. Ez a proxy technika, amelynek alkalmazása itt lényegesen egyszerűbb, mint a korábban bemutatott programok esetében. És automatizálható!
A programban a projektfájlról néhány percenként automatikusan biztonsági másolat készül, és a projektfájl régebbi verziói is megmaradnak arra az esetre, ha vissza kell térnie egy korábbi verzióra.
Hosszan sorolhatnám, de egyelőre azt gondolom kedvcsinálónak ennyi elég a Kdenlive ingyenes videószerkesztő programról.
Összegzés
A teljesség igénye nélkül, inkább figyelem felkeltőnek mutattam be a három legjobb ingyenes videószerkesztő programot. Részletes bemutatóra nem vállalkoztam, hiszen külön-külön rengeteg leírás, bemutató videó és fórum foglalkozik velük. Sajnos legtöbbjük csak angol (vagy más idegen) nyelven érhető el.
Az oldal közepén már ajánlottam a saját videócsatornámat, ahol a 0-ról kezdve magyarázom a ShotCut használatát.
A kezdő videóvágóknak egy részletes összefoglalót ezen a linken olvashatsz.
Én videó vágásra a Lightworks, vagy a ShotCut programot használom. Neked melyik szoftver vált be? Fizetős, vagy ingyenes?